Felvételizők általános kérdései
Sok esetben felmerülnek általános kérdések a jelentkezők körében. Ezekre segítünk választ adni az alábbiakban.
- MI A FELVÉTELI KÖVETELMÉNY A CÉGEKHEZ? HOGYAN és meddig KELL JELENTKEZNI A CÉGEKHEZ?
Ezt a cégek a saját igényeik szerint határozzák meg. A jelentkezési feltételekről, követelményekről és a jelentkezés határidejéről és módjáról tájékozódj a választott főiskola/egyetem és a cégek honlapján.
- HOGYAN VÁLASZTANAK A JELENTKEZŐK KÖZÜL A CÉGEK?
Minden vállalat a saját kiválasztási módszerei szerint dönt arról, kit vesz fel. Ennek megfelelően ők határozzák meg, mit kérnek a jelentkezőktől és milyen „próbákat” kell teljesíteni. Valahol mindössze egy motivációs beszélgetésre hívják a diákokat, máshol házi projektmunkát kell elvégezni. Az is lehet, hogy már az előzetesen beküldött dokumentumok alapján szűrik a jelentkezőket, tehát az sem biztos, hogy behívnak a céghez egy személyes találkozásra.
- MIKOR TUDOM MEG, HOGY KIVÁLASZTOTT-E AZ A CÉG, AHOVA JELENTKEZTEM?
Még a központi felvételi eljárás sorrend-módosítási határideje előtt értesítenie kell a vállalatnak, hogy kiválasztott-e. Ez alapján még át tudod gondolni, hol szeretnéd folytatni tanulmányaidat.
A pontos dátumról minden évben a www.felvi.hu oldalon tudsz tájékozódni. A visszajelzési határidő minden év július 3. napja.
- NEM VÁLASZTOTT KI A CÉG. LESZ LEHETŐSÉG PÓTJELENTKEZÉSRE?
Attól függően, hogy hány olyan hallgató nem nyer felvételt az adott felsőoktatási intézménybe, akit egy vállalat kiválasztott, a cégek hirdethetnek pótfelvételt a megüresedett helyekre. Ebben az esetben azonban már csak olyan céghez jelentkezhetsz, amelyik partnere annak az intézménynek, ahová felvettek. Erről tájékozódj az intézményeknél és vállalatoknál.
- BEADTAM A FELVÉTELI JELENTKEZÉST ÉS KIVÁLASZTOTT AZ A CÉG AHOVA JELENTKEZTEM. MIT KELL TENNEM?
Minél jobb eredményt elérni az érettségin, hogy bejuss az egyetemre, főiskolára.
- FELVETTEK A FŐISKOLÁRA/EGYETEMRE ÉS A CÉG IS KIVÁLASZTOTT. MIT KELL TENNEM?
A felsőoktatási intézmények és a cégek kölcsönösen tájékoztatják egymást a felvett hallgatókról. Az iskola és a vállalat is tájékoztatni fog a továbbiakról (szerződéskötés, munkarend, stb.). Ha augusztus közepéig ezt mégsem tennék meg, akkor bátran lépj kapcsolatba velük a megadott elérhetőségeken.
- FELVETTEK A FŐISKOLÁRA/EGYETEMRE, DE A CÉG NEM VÁLASZTOTT KI. MOST MI LESZ?
„Hagyományos” képzésben kezdheted meg a tanulmányaidat. Ne aggódj, az intézmények kiváló kapcsolatokat építettek már ki gyakorlati helyet biztosító vállalatokkal, így lesz lehetőséged kipróbálni magad a szakmában hallgatói éveid alatt. Érdemes tájékozódnod a felsőoktatási intézményed weboldalán, hogy esetleg valamelyik cégnél szabadult-e fel duális pozíció (pl. kiválasztottak egy jelentkezőt, de nem vették fel egyetemre/főiskolára), és hirdetnek-e rá pótfelvételit.
- NEM VÁLASZTOTT KI EGY CÉG SEM, DE FELVETTEK AZ EGYETEMRE/FŐISKOLÁRA. JÖVŐRE ÚJRAPRÓBÁLKOZHATOK?
Felsőbb évesként nincs lehetőség csatlakozni a duális képzéshez.
- MIBEN LESZ MÁS AZ ÓRARENDEM, MINT A TÖBBIEKNEK?
Az alapképzés kurzusai és követelményei megegyeznek a hagyományos képzési formában részt vevő hallgatókéval. Az iskolapadban ugyanazt a tudást szerzitek meg. A duális hallgatók plusz ismereteket kapnak a cégek képzésein és a gyakorlati időszakban.
Jelentős eltérést a szünetekben és vizsgaidőszakban tapasztalhatsz, hiszen akkor, amikor a többiek már végeztek a vizsgáikkal, te a gyakorlati heteidet töltöd a vállalatnál. Ha pihenőt szeretnél, akkor szabadságot kell kivenned.
- MENNYI SZABADSÁGOM LESZ?
Szabadnapjaid számát a Munka Törvénykönyve határozza meg. Ha érettségi után állsz, 18-20 év körül vagy, úgy korodból fakadóan évente 20 nap szabadság jár. Ezeket felhasználhatod pihenésre és tanulásra is.
- HOGYAN TUDOK MAJD ELMENNI A MUNKÁBÓL VIZSGÁZNI?
A vállalatok a törvény szerint kötelesek elengedni vizsgázni. A vizsgaidőszak elején érdemes egyeztetned vállalati mentoroddal, feletteseddel, miként tudjátok megoldani, hogy legyen elegendő időd felkészülni a számonkérésekre.
- PASSZIVÁLTATHATOM MAGAM?
A jelenlegi hatályos szabályozás szerint a felsőoktatásban tanuló hallgató joga, hogy a képzési idő függvényében hallgatói jogviszonyát szüneteltesse (passzív félév). Ez a jog a duális hallgatót is megilleti.
Azonban a duális képzésre vonatkozó szabályok értelmében a vállalat a képzés teljes idejére, 12 hónapra minden évben, összesen 3 vagy 3,5 évre köteles díjazásban részesíteni a hallgatót mind a vállalati, mind az intézményi periódusok alatt, ezért ebben az esetben a duális képzési partnernél is érdemes szüneteltetni a munkaviszonyt. Így a partnervállalat mentesül a díjazásod alól a vállalati periódus alatt. Ezt a kitételt érdemes a hallgatói munkaszerződésben is rögzíteni.
- AZ ÉV 365 NAPJÁRA jár díjazás?
A vállalat a képzés teljes idejére, 12 hónapra minden évbenköteles díjazásban részesíteni a hallgatót mind a vállalati, mind az intézményi periódusok alatt. A jelenleg hatályos rendelkezések szerint 2017. január 1. napjától a minimálbér összege bruttó 127.500,- forint. A duális hallgatók számára minimálisan adható heti juttatás a minimálbér összegének 15%-a, tehát 19.125,- forint/hét, amely adó- és járulékmentesség miatt nettó összegként értelmezendő. A fentiek alapján a hallgatói díjazás, 12 hónapon keresztül, átlagosan havi 82.875 Ft juttatást jelent. A fentiek az Nftv. 44. § (3) a) pontja által meghatározott minimum adható juttatásokat hivatottak szemléltetni, a hallgatói munkaszerződésben ettől a partnervállalat eltérhet, a maximum bér mértéke nincsen meghatározva. A hallgatói jogviszony keretében fizetett összeg adó- és járulékkedvezményekkel jár, így arányaiban a normál minimálbérnél is alacsonyabb fizetési kötelezettséget jelenthet a vállalatok számára.
- KI LEHET LÉPNI A DUÁLIS RENDSZERBŐL?
Ha úgy érzed, hogy sok együtt a munka és a tanulás, akkor először érdemes egyeztetned tanáraiddal és vállalati mentoroddal, feletteseddel. Hallgatóként lehetőséged van egyéni tanrendet igényelni, a vállalatoknak pedig érdekük, hogy minél eredményesebben elsajátítsd a tananyagot és ezáltal minél jobb szakemberré válj.
A cégekkel határozott idejű hallgatói munkaszerződést írsz alá, aminek a felmondása jogilag szabályozva van, ezért ez ügyben egyeztess a HR-es munkatárssal.
- HA MEGSZERZEM A DIPLOMÁT, AKKOR MEDDIG KELL A CÉGNÉL MARADNOM?
A cégekkel a képzési időre szóló, határozott idejű szerződést kötsz, amelynek lejárta után nem kötelező ott maradnod.
- ELKÜLDHET A CÉG, HA NEM ELÉGEDETT A MUNKÁMMAL?
Igen. Ha a hallgató nem teljesíti az általa vállaltakat, akkor szerződést szeg. Ezek cégenként eltérnek, ezért alaposan olvasd át szerződésed mielőtt aláírod!
- HOL TÁJÉKOZÓDHATOK A VÁLASZTHATÓ DUÁLIS KÉPZÉSEKRŐL?
A duális képzésről, illetve az adott felsőoktatási intézménnyel szerződött gazdálkodó szervezetekről, vállalkozásokról, szakmai gyakorlóhelyekről az intézmények honlapjain, illetve a www.dualisdiploma.hu keresőjében és a www.oktatas.hu honlapon lehet tájékozódni.
- VAN-E LEHETŐSÉG PÓTFELVÉTELI ELJÁRÁSBAN JELENTKEZNI A DUÁLIS KÉPZÉSEKRE?
Igen, van rá lehetőség, amennyiben az intézmény meghirdeti a képzést a www.felvi.hu oldalon.
- AMENNYIBEN KÉRDÉSEM LENNE AZ OKTATÁSI HIVATAL FELÉ DUÁLIS KÉPZÉST ILLETŐEN, KIT KERESSEK?
Az Oktatási Hivatal Szakmai Gyakorlatok és Duális Képzések Osztálya foglalkozik a duális képzésekkel kapcsolatos teendőkkel. Amennyiben kérdés/kérés merülne fel, a dualis@oh.gov.hu postafiókra küldhető információkérés.
Forrás: Oktatási Hivatal
Rövid, általánosabb összefoglalót az eduline.hu oldalon is találhatsz.